Історія спеціальності

Професія веб-програміст з'явилася наприкінці минулого століття одночасно з інтернетом. Спочатку сайти не мали великої популярності, тому web-програмісти були не дуже затребувані. Але що більше всесвітня путіна проникала у життя людей, то вище ставав попит на фахівців, здатних створювати інтернет-сторінки. В останні роки веб-індустрія стрімко розвивається: з'являються нові мови та правила, технології та особливості.

Робота веб-програмістом хороша тим, що насамперед вимагає знань та вмінь, а не диплома. Професіоналом можна стати у будь-якому віці, і при цьому можна навіть не виходити з дому – багато програмістів працюють віддалено, співпрацюють з іноземними компаніями. Але потрібно бути готовим до ненормованого робочого дня та частих надзвичайних ситуацій. Розробники web-технологій – висококваліфіковані професіонали з дипломом про вищу освіту, а іноді й декількома.

Розробники програм для Інтернету, що володіють усім циклом кодування (full-stack developer), мають великий попит у роботодавців. Вони знають нюанси серверних та клієнтських технологій та здатні працювати одночасно «на два фронти». Знайти такого професіонала – великий успіх, але й платять їм гідно. Процес розробки, як правило, починається з виникнення ідеї, збору та аналізу поточної інформації та формування технічного завдання. Потім проектується модель задуманої програми та відпрацьовується концепція. Наступний етап – написання коду, тестування кожного його завдання та усунення недоробок. Спочатку "на-гора" видається бета-версія, а пізніше - повноцінний продукт. Над проектом завжди працює команда майстрів, кожен із яких відповідає за свою ділянку роботи.

Напрямки у веб-розробці

В області веб-розробки існує три напрямки:

  • Front-end developer. Такий співробітник концентрується на візуальній частині проекту, що включає зовнішній вигляд ресурсу, його інтерфейс, всілякі додатки. Він робить максимально комфортним користування кожною сторінкою сайту, тобто орієнтується на сторону клієнта ресурсу. Його основні інструменти - CSS, HTML, JavaScript. Цей перелік доповнюється ще цілим переліком програм, призначених для покращення роботи сайту: Bootstrap, jQuery, AngularJS, LESS, Sass/SCSS та ін.
  • Back-end developer. Цей спеціаліст займається серверними технологіями. Він отримує запит від фронт-енду, обробляє його і передає назад у доступній для клієнта формі. Те, що відбувається на стороні сервера, користувачеві недоступне, він бачить лише кінцевий результат і не може втрутитися ззовні в роботу програми. Розробник з бек-енду використовує наступний інструментарій: різні мови програмування (PHP, Perl, Java, Python, Ruby), фреймворки (Kohana, Codeigniter, Yii), а також MySQL для збереження даних.
  • Full-stack developer. Це професіонал здатний працювати як з Back-end так і з Front-end розробкою сайтів. Він повинен володіти знаннями обох видів розробки.

Soft_skils

  • Робота в команді
  • Основи планування і цілепокладання
  • Лідерство
  • Публічні виступи і самопрезентація
  • Проєктний менеджмент

Hard_skils

  • Знання мов програмування
  • Вміння анаолізувати макет
  • Увага до дрібниць при роботі
  • Комунікабельність
  • Навички керування робочим процесом

Популярні мови та технології для front-end заробітника

Рейтинг найчастіше використовуваних мов програмування та технологій, підготовлений Stack Overwolf за (2020) рік

HTML - стандартизована мова розмітки документів для перегляду веб-сторінок у браузері. Веб-браузери отримують HTML документ від сервера за протоколами HTTP/HTTPS або відкривають з локального диска, далі інтерпретують код в інтерфейс, який відображатиметься на екрані монітора

CSS - формальна мова опису зовнішнього вигляду документа, написаного за допомогою мови розмітки. Також може застосовуватися до будь-яких XML-документів, наприклад SVG або XUL.

REACT- JavaScript-бібліотека з відкритим вихідним кодом для розробки інтерфейсів користувача. React розробляється та підтримується Facebook, Instagram та спільнотою окремих розробників та корпорацій. React може використовуватися для розробки односторінкових та мобільних додатків.

JAVA SCRIPT(JS) - мультипарадигменна мова програмування. Підтримує об'єктно-орієнтований, імперативний та функціональний стилі. Є реалізацією специфікації ECMAScript. JavaScript зазвичай використовується як вбудована мова для програмного доступу до об'єктів програм.

PHP - скриптова мова загального призначення, що інтенсивно використовується для розробки веб-додатків. В даний час підтримується переважною більшістю хостинг-провайдерів і є одним з лідерів серед мов, що застосовуються для створення динамічних веб-сайтів.

Плюси та мінуси професії

Плюси

  1. Затребуваність та висока оплата
  2. Можливість постійної самоосвіти
  3. Можливість віддаленої роботи.
  4. Вища освіта не потрібна.
  5. Найчастіше творча робота.

Минусы

  1. Великий обсяг роботи.
  2. Ненормований робочий день
  3. Пасивний спосіб життя
  4. Англійську мову доведеться вивчити.
  5. У маленьких проектах доводиться бути людиною-оркестром

Скільки заробляють веб-розробники?

Одне питання, яке виникає у багатьох людей, коли вони вперше замислюються над роботою у сфері веб-розробки, - це зарплата. Яка зарплатня програміста початкового рівня? З чого складається зарплатня програміста та розробника? Чим відрізняється зарплата фронт-енд та бек-енд розробника? Чим відрізняються зарплати тих, хто працює у компанії на повний робочий день?

Рівні спеціальності

Junior - це розробник з малою кількістю досвіду або зовсім без такого, що тільки почав роботу в обраній технологічній галузі.

Middle - розробник, який має певний досвід у програмуванні. Він може самостійно виконувати складні завдання, але йому необхідно вказати напрямок.

Senior - досвідчений розробник, який побачив багато коду, що набив купу шишок і зміг зробити з цього правильні висновки. Основне завдання синьйора — приймати правильні технологічні рішення у проекті

Напрямок Junior Middle Senior
full-stack 44000 118000 206000
Back-end 44000 103000 177000
Front-end 26000 67000 134000

Преспективи професії

Кар'єрні перспективи залежать лише від ваших амбіцій. У найближче десятиліття IT-сфера зростатиме, тому веб-розробка залишиться однією з найперспективніших професій. Ви можете розвиватися в одному з напрямків:

  • Досягти рівня Senior у frontend або backend-розробці, стати провідним веб-розробником у великій компанії.
  • Створити власний бізнес: зібрати команду, відкрити IT- або digital-агентство.
  • Освоїти професію майбутнього, наприклад Machine Learning, Data Science, AR/VR. Машинне навчання, нейромережі - це галузі, фахівці в яких заробляють більше, ніж звичайні програмісти. Знання веб-розробки стане гарною базою подальшого вивчення ML.